Multimedialn Wystawa Historyczna - zobacz jak działa!

 

btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

16/12/1758

Umiera biskup Załuski

 

Kalendarz historyczny

Historic Date

Title

Description

16/12/1758

Umiera biskup Załuski

W Rzymie zmarł rezydujący najchętniej w Kielcach Andrzej Stanisław Kostka Załuski, biskup krakowski, współtwórca największej w kraju biblioteki Załuskich. Założył również manufakturę sukienniczą w Iłży.

16/12/1778

Rodzi się książę Drucki-Lubecki

Urodził się książę Franciszek Ksawery Drucki – Lubecki. Był ministrem przychodów i skarbu, powołał do życia Bank Polski oraz Towarzystwo Kredytowe Ziemskie. Był także współautorem planów rozwoju Zagłębia Staropolskiego w dorzeczu Kamiennej.

16/12/1813

Nabożeństwo żałobne za duszę Poniatowskiego

W Sandomierzu, w kolegiacie zostało odprawione nabożeństwo żałobne za duszę księcia Józefa Poniatowskiego, który poległ w bitwie pod Lipskiem.

16/12/1863

Atak na oddział powstańców

Pod Gromadzicami koło Ostrowca oddział powstańców pod komendą pułkownika Zygmunta Chmieleńskiego został zaatakowany przez rosyjskich dragonów dowodzonych przez podpułkownika Zagriażskiego. Po pierwszej – pomyślnej dla Polaków- fazie bitwy, na miejsce dotarły dwa inne oddziały rosyjskie. Wówczas to, w pobliżu Bodzechowa, powstańcy zostali rozbici, a ciężko ranny dowódca- płk. Chmieleński -dostał się do niewoli. W walce poległo 17 powstańców. Zostali pochowani na cmentarzu w Denkowie pod Ostrowcem.

16/12/1951

Umiera Jan Czarnocki

Zmarł pochodzący z Kielc wysokiej klasy geolog profesor Jan Czarnocki, dyrektor Instytutu Geologicznego. Założył Muzeum Ziemi w Warszawie. Wspólnie z Janem Samsonowiczem opracował nową koncepcję geologicznej budowy Gór Świętokrzyskich.

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.