btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

18/7/1264

Bolesław V Wstydliwy w Osieku

 

Kalendarz historyczny

Historic Date

Title

Description

18/7/1264

Bolesław V Wstydliwy w Osieku

Książę sandomierski Bolesław V Wstydliwy przebywając w Osieku wystawił przywilej lokacyjny dla Połańca. Miasto już wcześniej było lokowane na prawie średzkim, a książę potwierdził lokację.

18/7/1601

Ugoda między chrześcijanami a starozakonnymi

Między chęcińskim magistratem a miejscową żydowską gminą wyznaniową doszło do zawarcia "Ugody, czyli przyjacielskiego układu", która określała warunki wspólnej egzystencji chrześcijan i starozakonnych w mieście. Porozumienie zostało zawarte dzięki mediacji chęcińskiego plebana Mateusza Postha i administratora starostwa Wojciecha Kaczkowskiego. Zezwolono Żydom na posiadanie więcej niż dwóch domów w centrum miasta, mogli też sprzedawać sukno i miód pitny, natomiast nie wolno im było "warzyć piwa i gorzałki ani skupować skór i wełny." Zobowiązani także byli do płacenia 15 grzywien rocznie na utrzymanie chęcińskiego ratusza.

18/7/1652

Mordercze powietrze

W Pińczowie zostały stwierdzone pierwsze przypadki śmiertelnych ofiar morowego powietrza, które do października zabrało ze sobą około tysiąc osób.

18/7/1787

Król wyrusza do Białaczowa

Opuściwszy Końskie i dziękując gospodarzom "za ludzkość, wygodę i uprzejmość", król Stanisław August Poniatowski wyruszył do Białaczowa należącego do referendarza koronnego Stanisława Małachowskiego, który później został marszałkiem Sejmu Wielkiego.

18/7/1817

Kondukt żałobny w Końskich

Przez Końskie i inne miejscowości w regionie przeciągnął kondukt żałobny wiożący do Krakowa ciało księcia Józefa Poniatowskiego.

18/7/1936

Misjonarze oblaci przejmują klasztor na Świętym Krzyżu

Ojcowie z zakonu misjonarzy oblatów, w sposób uroczysty przejęli pobenedyktyński klasztor na Świętym Krzyżu.

18/7/1948

Rodzi się Jan Chrapek

W powiecie opatowskim, konkretnie w Woli Szczygiełkowej znajdującej się koło Iwanisk, urodził się Jan Chrapek. Był biskupem radomskim i przedstawicielem episkopatu do kontaktóe z dziennikarzami. Zginął w wypadku samochodowym.

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.