btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

21/6/1226

Rodzi się Bolesław V Wstydliwy

 

Kalendarz historyczny

Historic Date

Title

Description

21/6/1226

Rodzi się Bolesław V Wstydliwy

W Korczynie na Ponidziu urodził się Bolesław V Wstydliwy, książę sandomierski i krakowski. Od 1240 r. był mężem św. Kingi. Przez kilka lat mieszkali na zamku w Nowym Korczynie.

21/6/1905

Chłopi walczą o serwituty

Kunów –chłopi z różnych wsi żądali w gminie prawa korzystania z serwitutów.

21/6/1941

Gestapo aresztuje pięciu szoferów

W Starachowicach gestapo aresztowało pięciu szoferów pod zarzutem przewożenia prasy konspiracyjnej z Warszawy do Starachowic. Wśród zatrzymanych był Dąbrowski - zamordowany podczas śledztwa.

21/6/1944

Egzekucje w Opatowcu

W Opatowcu nad Wisłą rozstrzelanych zostało 22 osoby.

21/6/1944

Manifestacja patriotyczna w Opatowcu

Komendant Szarych Szeregów w Opatowcu Lucjan Skrzyński zorganizował manifestację patriotyczną, związaną z ekshumacją zwłok żołnierzy września 1939 r., głównie z 11 pułku piechoty, broniących przyczółka mostowego w Nowym Korczynie. W kondukcie pogrzebowym -do kościoła w Starym Korczynie, następnie do pomnika legionistów pod Czarkowami- uczestniczyło ok. 6,5 tysiąca ludzi, niesiono ok. 450 wieńców i wiązanek kwiatów. Trasa manifestacji była ubezpieczona przez miejscowe placówki Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, a także oddział partyzancki AK „Skok” pod dowództwem Belforta.

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.