btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

22/10/1843

W Pińczowie urodził się Tadeusz Szymon Włoszek.

 

AKTUALNOŚCI

Czarniecka Anna (1901-1972)

20 stycznia 1952 r. wczesnym rankiem po mszy w katedrze na Wawelu zostali aresztowani członkowie Polskiego Frontu Ojczyźnianego - jednej z wielu powstałych po wojnie organizacji niepodległościowych. Okazało się, że organizacja została dokładnie spenetrowana przez Urząd Bezpieczeństwa. 

Wśród aresztowanych była kielczanka Anna Czarniecka, harcerka, żołnierz ZWZ, więźniarka obozu w Ravensbruck. Aktywna działaczka Zarządu Aeroklubu kieleckiego. Została skazana przez krakowski Wojskowy Sąd Rejonowy na 8 lat więzienia. Dopiero w 1958 r. Sąd Najwyższy na skutek Rewizji Nadzwyczajnej uchylił wyrok i umorzył postępowanie karne. Anna Czarniecka miała wówczas 57 lat.


Urodziła się w Kielcach w 1901 r. Była córką Marii i Józefa. Jej ojciec, kasjer kieleckiego magistratu, w latach I wojny światowej, gdy Rosjanie ewakuowali władze miasta, pełnił obowiązki prezydenta Kielc. Anna była uczennicą pensji pani Krzyżanowskiej, należała do Związku Harcerstwa Polskiego. Kochała sport, jeździła na łyżwach, należała do sekcji narciarskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i budziła w Kielcach sensację idąc na Stadion przez miasto w sportowym stroju z nartami na plecach. Uprawiała taternictwo.

czarniecka2
W 1921 r. rozpoczęła pracę w kieleckim Urzędzie Wojewódzkim. Awansowała, została sekretarką wojewody, a w 1928 r. kierownikiem kancelarii. Poświęcała się pracy społecznej i sportowi. Nigdy nie wyszła za mąż po tym jak jej narzeczony zginął na froncie. Jako pierwsza kobieta na Kielecczyźnie skończyła w 1932 r. kurs pilotażu, uzyskując dyplom pilota szybowcowego nr 3, a następnie kategorię C w ośrodku szkolenia szybowcowego w pińczowskim Polichnie. Skakała ze spadochronem. Była członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Ligi Obrony Powietrznej Państwa.


Po wybuchu wojny od razu działa w strukturach Służby Zwycięstwu Polski, a potem Związku Walki Zbrojnej. Jest łączniczką dowódcy okręgu. Zebrania konspiratorów odbywają się w mieszkaniu ks. Józefa Pawłowskiego, proboszcza kieleckiej katedry, zamordowanego potem w Dachau.
6 sierpnia 1940 r. zostaje Anna Czarniecka zostaje aresztowana przez gestapo. Zarzucono jej pomoc żołnierzom w obozach jenieckich. Zostaje zesłana do obozu w Ravensbruck. Dostaje numer 4835. Jej koleżanki z Kielc dostają kolejne numery: Celina Borkowska – 4836, a Jadwiga Król-Boimska 4837. Anna z koleżankami dostają się do bloku nr 16, którego sztubową jest Greta Masquiler, opisana w powieści „Dymy nad Birkenau” przez Sewerynę Szmaglewską.


Po wojnie Anna nie wspominała o swoim obozowym życiu. O jej postawie świadczą zeznania współwięźniarek, które przytaczano w jej procesie. Wszystkie mówią, że opiekowała się chorymi i słabymi więźniami, za co była bita i kopana przez sadystkę Masquiler. Pracowała przy budowie drogi. Tam w obozie współpracowała z wywiadem francuskim, który otrzymał informacje o „medycznych” doświadczeniach na więźniarkach.
W sierpniu 1944 r Anna Czarniecka zostaje przewieziona transportem do obozu w Magdeburgu. Tam zostaje wyzwolona przez wojska amerykańskie 18 kwietnia 1945 r.


Wróciła do Polski w czerwcu. Wkrótce z koleżankami z obozu pojechała na Jasną Górę, dziękować Matce Bożej za ocalenie. Wraca do pracy w Urzędzie Wojewódzkim. Działa w Związku Byłych Więźniów Politycznych. Angażuje się do prac przy odbudowie zniszczonych przez okupanta ośrodków lotniczych na Kielecczyźnie. Działa społecznie w kieleckim Aeroklubie.

 

czarniecka1


Przynależność do podziemnej organizacji niepodległościowej przypłaca więzieniem. O swoich przeżyciach mówi niewiele. W procesie członków Polskiego Frontu Ojczyźnianego skazany został także kielczanin Tadeusz Piwowoński, który był przewodniczącym Rady Okręgowej organizacji. Jej historię znają tylko koleżanki i najbliższa rodzina. Umiera w Kielcach 30 września 1972 r.


Marek Maciągowski

OMPiO POLECA

  • Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji multimedialnej!
  • Weź udział w interesującej grze!

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.