btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

21/6/1226

Rodzi się Bolesław V Wstydliwy

 

Biskup Kazimierz Ryczan nie żyje

biskup

Bp Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy koło Przemyśla. W 1956 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1963 roku. Posługiwał w parafii w Szebniach
i w Rzeszowie, a następnie został skierowany na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1976 r. został pracownikiem naukowym. 17 lipca 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem Diecezji Kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk kardynała Franciszka Macharskiego oraz arcybiskupa Edwarda Nowaka i biskupa Mieczysława Jaworskiego. Ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach miał miejsce 11 września 1993 roku. Jego dewiza biskupia brzmiała: „W więzach wspólnoty”. Dekretem ks. bp Kazimierza Ryczana powołano ponad 20 nowych parafii w diecezji kieleckiej. Powstało też wiele misji zagranicznych, m.in. parafia w Kazachstanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Biskup Kazimierz Ryczan osobiście poświęcił kościoły wybudowane tam przez misjonarzy z diecezji kieleckiej.
W 2014 roku ks. bp Kazimierz Ryczan w związku z ukończeniem 75. roku życia złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację
z posługi ordynariusza diecezji kieleckiej i przeszedł na emeryturę. Zmarł w nocy, 13. Września 2017 r. o godz. 0.20. 

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.