btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

22/10/1843

W Pińczowie urodził się Tadeusz Szymon Włoszek.

 

Wzgórze Zamkowe w TVP

Dziedziniec Wzgórza Zamkowego był miejscem debaty historycznej „I stała się Polska” prowadzonej przez dr Marka Maciągowskiego, dyrektora Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach z udziałem dr. Jana Główki, dyrektora Muzeum Historii Kielc i dr. Cezarego Jastrzębskiego z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.. Debata dotyczyła istotnych wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 r. W premierowym odcinku przypomniane zostały dramatyczne losy Polski pod zaborami, walka powstańców styczniowych i strzelców komendanta Józefa Piłsudskiego, którzy wkraczając do Kielc 12 sierpnia 1914 r. spowodowali, że właśnie tutaj już wtedy wybuchła Polska. W programie wystąpili również Leszek Dziedzic z Muzeum Historii Kielc i Lech Sulimierski, który wcielił się w rolę marszałka. J. Piłsudskiego.

Program wyemitowany przez Telewizję Polską można obejrzeć pod adresem:
http://kielce.tvp.pl/37192243/12052018.

W kolejnych odcinkach poruszone zostaną trudne kwestię polityczne. Będziemy starać się pokazywać drogi do wolności prowadzące przez meandry światowej polityki. Gośćmi programu będą historycy, regionaliści, rodziny świadków wydarzeń, publicyści i komentatorzy.

 

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.