btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

19/9/1834

Urodził się Józef Hauke - Bosak

 

W OMPiO ogłoszono nazwisko kolejnej zidentyfikowanej ofiary komunistycznego terroru

Żołnierz Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej Roman Mojecki, ps. Róg, to kolejna zidentyfikowana ofiara komunistycznego terroru, spośród zastrzelonych i pogrzebanych w lesie w Zgórsku k. Kielc. W poniedziałek o godzinie 12:00 (w godzinie egzekucji R. Mojeckiego)  w Kielcach wręczono notę identyfikacyjną rodzinie zamordowanego.

Szczątki partyzanta wydobyto podczas poszukiwań, prowadzonych w Zgórsku przez Fundację Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki. Szczątki Romana Mojeckiego zidentyfikowano na postawie badań genetycznych przeprowadzonych przez Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy.

Prezes Fundacji Niezłomni Wojciech Łuczak podkreślał podczas poniedziałkowej uroczystości, że partyzanta udało się zidentyfikować po prowadzonej w lokalnych mediach akcji, kiedy to apelowano do rodzin, których przodkowie zginęli w podobnych okolicznościach, o zgłaszanie się i przekazywanie materiału genetycznego do badań porównawczych.

Roman Mojecki "Róg" (ur. w Mójczy k. Kielc w 1922 r.) był partyzantem ZWZ i AK, podkomendnym por. Bolesława Kamińskiego ps. Grzmot. Jak mówił o sobie Mojecki – co zapisano w protokole przesłuchania - w partyzantce był zwykłym żołnierzem, gońcem, rozprowadzjącym informacje. Na początku sierpnia 1948 r. wyrokiem sądu wojskowego został skazany na śmierć. Egzekucję wykonano w zgórskim lesie, 26 sierpnia 1948 r.

Podczas uroczystości na sali konferencyjnej OMPiO notę identyfikacyjną odebrał brat zamordowanego partyzanta Jan Mojecki - ostatni żyjący z dziesiątki rodzeństwa. "Tata bardzo przeżył informację o potwierdzeniu identyfikacji szczątków brata" - powiedziała córka Jana - Barbara Bysiak.

Przedstawiciele rodziny podkreślali, że przez lata nie było wiadomo, gdzie pogrzebano zamordowanego Romana, a teraz będzie można go godnie pochować. "Było wiadomo, że dostał karę śmierci. Bliscy próbowali się dowiedzieć, co działo się z nim potem, ale nikt nie chciał udzielić żadnej informacji" – opowiadała wnuczka Jana Agnieszka Krężołek.

Fundacja Niezłomni prowadzi prace w Zgórsku od września 2015 r. Do tej pory odnaleziono tam - w czterech jamach grobowych - szczątki ośmiu osób.

Wcześniej ustalono tożsamość czterech żołnierzy AK i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": kpt. Aleksandra Życińskiego ps. Wilczur, por. Karola Łoniewskiego, "Lwa", oraz Czesława Spadły ps. Mały i Józefa Figarskiego ps. Śmiały. Zostali oni straceni w tej samej egzekucji 24 września 1948 r. W 2016 r. odbyły się ich uroczyste pogrzeby.

W ubiegłym roku ogłoszono nazwiska kolejnych zidentyfikowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia - Jana Wosińskiego i Piotra Pecela. Obaj zostali skazani na śmierć wyrokiem kieleckiego sądu z października 1948 r. Zastrzelono ich w zgórskim lesie 28 stycznia 1949 r. i pogrzebano w tej samej jamie grobowej.

Jak mówił dziennikarzom Wojciech Łuczak, Pecela zidentyfikowano na podstawie badań genetycznych. Zaznaczył, że nie udało się uzyskać porównawczego materiału genetycznego od bliskich Wosińskiego, a o tym, że znaleziono jego szczątki, świadczyły - wg archeologów i antropologów - inne cechy związane z kontekstem ich odnalezienia. "W jednym grobie, zgadzała się data i skład plutonu egzekucyjnego. Dodatkowo określono płeć, przybliżony wiek, także przedmioty znaleziono w tym miejscu" – opisywał prezes Fundacji Niezłomni.

Wg szacunków w Zgórsku mogą znajdować się miejsca pochówków 45 osób.

W lutym 2017 r. przedmioty odnalezione przy szczątkach ofiar ze Zgórska – m. in. guziki, medaliki, łuski nabojów - przekazano do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, gdzie są prezentowane na wystawie. (PAP)

Źródło: dzieje.pl

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.