btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

27/5/1797

Rodzi się Gustaw hr. Małachowski

 

Kiwer Edward ps. „Biegaj”, „Edward” (1919-1987)

E

Urodził się 24 września 1919 roku w Gliwicach. Był synem Henryka i Anastazji z domu Botty. W 1939 roku ukończył gimnazjum państwowe i zdał maturę.

 W czasie kampanii wrześniowej walczył w Armii „Kraków”. 18 września 1939 r. przekroczył granicę polsko – rumuńską. W grudniu znalazł się we Francji, gdzie wstąpił do Armii Polskiej. Walczył w 3 kompanii 2 batalionu strzelców podhalańskich 1 półbrygady Samodzielniej Brygady Strzelców Podhalańskich. Wziął udział w bitwie o Narwik, w której został ranny. W czerwcu 1940 r. przedostał się do Wielkiej Brytanii. Początkowo został skierowany do 1 batalionu strzelców podhalańskich 1 Brygady Strzelców, a następnie do Szkoły Podchorążych Saperów w Dundee. Po ukończeniu szkoły znalazł się w 10 kompanii saperów. Jednocześnie był instruktorem plutonu jugosłowiańskiego, szkolonego w ramach Brygady. Po przeszkoleniu w dywersji E. Kiwer został zaprzysiężony 22 kwietnia 1943 r. w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza. Przeniesiono go do Głównej Bazy Przerzutowej we Włoszech.

Zrzutu do kraju dokonano w nocy z 8 na 9 kwietnia 1944 roku w ramach operacji „Weller 4” dowodzonej przez kpt. naw. E. Bohdanowicza. Cichociemnych przyjęła placówka odbiorcza „Mirt 1” koło wsi Ociesęki, położonej 15 km. od Kielc. 15 kwietnia podporucznik E. Kiwer dostał przydział do oddziału partyzanckiego „Wybranieccy” działającego w Inspektoracie Rejonu Kielce Okręgu Radomsko – Kieleckiego Armii Krajowej na stanowisko instruktora minerstwa. Od lipca 1944 r. „Edward” walczył jako dowódca 4 plutonu. Pierwszą akcją bojową plutonu było zorganizowanie zasadzki na strażników kolejowych koło stacji Radkowice na linii Kielce – Kraków. Od 6 września Kiwer został adiutantem dowódcy I baonu 4 Pułku Piechoty Legionów w składzie 2 DP AK. Brał udział we wszystkich walkach baonu.

Kilka dni po wejściu Armii Czerwonej do Kielc w styczniu 1945 r., E. Kiwer został aresztowany przez NKWD. Przewieziono go do aresztu przy ulicy Kapitulnej, a następnie do więzienia przy ulicy Zamkowej, gdzie spędził pół roku.

Po zwolnieniu z więzienia Kiwer podjął pracę jako księgowy w jednej z kopalń w Chorzowie. Około roku 1985 przeniósł się do miejscowości Łącznik w województwie opolskim.

Edward Kiwer zmarł 25 października 1987 roku w Łączniku i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Porucznik Kiwer  był odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych ( za udział w bitwie pod Narwikiem).

Artur Szlufik

Źródło: Jerzy Tucholski, Cichociemni, Warszawa 1985 ; http://www.betfairpromo.pl/o-Edward_Kiwer.php 

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.