btn kody

KALENDARZ HISTORYCZNY

21/6/1226

Rodzi się Bolesław V Wstydliwy

 

AKTUALNOŚCI

Mundur "Żuawów Śmierci"

Nosili oni czarne sukienne kamizelki z naszytym białym krzyżem i kurtki tzw. żuawki. Wielu z nich korzystało również z fezów w barwach narodowych - z czerwonego sukna obszytego białym barankowym otokiem. Oficerowie nosili krótsze od surdutów czarne sukienne kurtki bez kołnierza zw. żuawkami a ich fezy były obszyte siwym barankiem i ozdobione polską kokardą z orłem.
Podczas podboju północnej Afryki w pierwszej połowie XIX wieku wojska francuskie zetknęły się w Algierii z Żuawami (z arab. zuāwa). To dzielne plemię Kabylów sprzymierzywszy się z Francją oddało jej wielkie usługi dostarczając oddziały doskonałej lekkiej piechoty. Składali przysięgę, że nigdy się nie cofną ani nie poddadzą. Mogli tylko zwyciężyć albo zginąć. Brali udział w bitwie pod Miechowem (17 luty 1863r.), pod Małogoszczą (24 luty), pod Chrobrzem (17 marca), pod Grochowiskami (18 marca) i pod Krzykawką (5 maja).

Marsz Żuawów
Włodzimierz Wolski

Słońce lśni jasno, albo zza chmury,
Różne są losy nierównej wojny;
Żuaw ma zawsze uszy do góry,
Z bronią u boku zawsze spokojny.
Kiedyśmy mogli z dłońmi gołemi
Oprzeć się dzikiej hordzie żołnierzy,
To z bronią wyprzem ich z polskiej ziemi;
Nie do Żuawów, ? kto w to nie wierzy!
Marsz, marsz Żuawy!
Na bój, na krwawy,
Święty, a prawy ?
Marsz Żuawy ? marsz!

 

fot. A. Ziętal

OMPiO POLECA

  • Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji multimedialnej!
  • Weź udział w interesującej grze!

Projekt graficzny i wykonanie - WZ, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.